Odgovor
Problemi sa bešikom u menopauzi nisu retka pojava i mogu se manifestovati na različite načine – od učestalih nagona za mokrenje, preko blage inkontinencije (odnosno nemogućnosti zadržavanja mokraće prilikom kašlja, kijanja ili naglog pokreta), pa sve do osećaja peckanja ili pritiska u donjem delu stomaka.
Razlog za ove tegobe često se krije u hormonalnim promenama koje prate menopauzu. Kako nivo estrogena opada, dolazi do promena na mukoznom tkivu mokraćnog sistema i mišićima karličnog dna. Ovi mišići, kada oslabe, mogu otežati kontrolu mokrenja, što dovodi do situacija koje nazivamo stres inkontinencijom.
Jedan od prvih koraka ka rešavanju tegoba jeste konsultacija sa ginekologom ili urologom, posebno ukoliko su simptomi učestali ili utiču na kvalitet svakodnevnog života. Pre same posete lekaru, korisno je voditi kratku evidenciju o unosu tečnosti, učestalosti mokrenja i eventualnim situacijama kada dolazi do neželjenog oticanja urina (tokom fizičke aktivnosti, smeha, kašlja). Na taj način, lekar će imati jasniju sliku o učestalosti i intenzitetu simptoma, što olakšava dijagnostiku i predlaganje adekvatne terapije.
Kako se mogu rešiti problemi sa besikom u menopauzi
Postoji nekoliko pristupa u lečenju ili ublažavanju problema sa bešikom u menopauzi. Najpre, vežbe za jačanje karličnog dna, poznatije kao Kegelove vežbe, mogu značajno doprineti kontroli mokraće i smanjenju epizoda stres inkontinencije. Pored toga, određene vrste hormonske terapije (oralne ili lokalne) mogu pomoći u regeneraciji tkiva i vraćanju elastičnosti sluzokože mokraćnog kanala. Međutim, takva vrsta terapije se primenjuje u dogovoru sa lekarom, koji će proceniti sve faktore rizika i koristi.
Takođe, u svakodnevnom životu je važno voditi računa o adekvatnom unosu tečnosti – ni premalom ni preteranom. Iako se nekad misli da bi trebalo smanjiti unos vode kako bismo ređe išli u toalet, previše mali unos tečnosti može iritirati bešiku i izazvati koncentrisan urin, što dodatno pojačava nelagodnost.
Pravilan izbor namirnica, izbegavanje prekomerne upotrebe kafe i jakih začina, te održavanje zdrave telesne mase takođe mogu doprineti smanjenju tegoba. U slučaju da postoje i znaci infekcije, poput peckanja prilikom mokrenja ili promene boje urina, neophodno je obratiti se lekaru radi brze i ciljane terapije.
Na kraju, problemi sa bešikom u menopauzi mogu biti izazov, ali postoje razni načini za njihovo ublažavanje ili potpuno prevazilaženje. Uz adekvatnu medicinsku podršku, pravilnu negu i rad na jačanju mišića karličnog dna, moguće je značajno poboljšati kvalitet života i vratiti osećaj sigurnosti i udobnosti.