Početna » Zdravlje » Alternativne terapije » Intervju: Homeopatija u menopauzi – prirodan saveznik u izazovnom periodu

Intervju: Homeopatija u menopauzi – prirodan saveznik u izazovnom periodu

Kako izgleda menopauza kada je podržana prirodnim putem? U ovom otvorenom razgovoru, diplomirani homeopata Danijela Marković deli iskustva iz prakse, govori o valunzima, nesanici i smanjenju libida, i objašnjava kako homeopatija može pomoći ženama da ponovo uspostave unutrašnji balans.
Nasmejana žena leži na kauču u opuštenom ambijentu

Razgovaramo sa Danijelom Marković, diplomiranim homeopatom

Uvod

 Danijela Marković sedi za stolom sa dokumentima, u radnom ambijentu

Dipl. homeopata Danijela Marković

U periodu kada hormoni osciliraju, a emocije i telo prolaze kroz velike promene, sve više žena traži prirodan pristup – onaj koji ne potiskuje simptome, već vraća unutrašnju ravnotežu. Upravo takav pristup nudi klasična homeopatija.

Danijela Marković, diplomirani homeopata iz Beograda, već više od deceniju uspešno pomaže ženama da kroz perimenopauzu, menopauzu i postmenopauzu prođu smirenije, stabilnije i sa više razumevanja za sopstveno telo.

O sagovornici

Danijela Marković je strastveni praktičar klasične homeopatije sa 13 godina iskustva, tokom kojih je imala priliku da uči od velikana svetske homeopatije poput Jana Šoltena (Jan Scholtena) i Rađana Šankarana (Rajan Shankaran).

Obrazovanje je započela u Beogradu, a svoje znanje nastavila da usavršava kroz seminare renomiranih stručnjaka.

Poznata je po empatičnom i stručnom pristupu, kao i individualizovanom radu sa svakim pacijentom.

Kako homeopatija pomaže u svakoj fazi menopauze

1. Kako homeopatija gleda na menopauzu – da li je vidi kao poremećaj ili prirodnu tranziciju?

Odgovor:

Homeopatija menopauzu vidi kao prirodan proces u životu žene, a ne kao bolest koju treba lečiti. Simptomi koji se javljaju su signal tela da postoji određeni disbalans, i naš cilj je da pronađemo lek koji će ženi pomoći da taj prelaz prođe što mirnije i uravnoteženije – fizički, emocionalno i mentalno.

Studija BRN-01 RCT, 2012 je pokazala 34% smanjenje valunga u odnosu na placebo uz pomoć homeopatije.

2. Koji su najčešći simptomi zbog kojih vam se žene u perimenopauzi i menopauzi obraćaju?

Odgovor:

Najčešći simptomi su valunzi  u menopauzi, nagle promene raspoloženja, razdražljivost, anksioznost, nesanica, i osećaj gubitka kontrole nad emocijama. Takođe, veliki broj žena se žali na pad seksualne želje, što im predstavlja ozbiljan psihološki i partnerski problem.

Kod žena sa ovim simptomima često razmatramo homeopatski lek Sepia 200C, posebno ako je prisutan osećaj emotivne distanciranosti. Ipak, svaka žena ima svoju priču, i upravo zato je individualan pristup osnova homeopatije.

3. Da li postoji „najčešći homeopatski lek za menopauzu“?

Odgovor:

Ne postoji jedan lek za sve. Klasična homeopatija uvek traži lek koji odgovara osobi kao celini – njenim simptomima, načinu na koji ih doživljava, temperamentu i emocionalnim obrascima. Na primer, ako valunzi prate nagle promene raspoloženja i potreba za svežim vazduhom, Pulsatilla 30C može biti izbor, dok će kod crvenila i osećaja pritiska u glavi Lachesis 200C dati bolje rezultate

4. Koliko brzo žene mogu očekivati rezultate od homeopatskog tretmana?

Odgovor:

Sve zavisi od intenziteta i dužine trajanja simptoma, ali i od opšte vitalnosti organizma. Kod nekih žena napredak je vidljiv već u prvim nedeljama, dok je kod drugih proces postepen. Ključno je imati realna očekivanja – homeopatija ne „gasi simptome“ momentalno, već stimuliše telo da se vrati u ravnotežu.

Na primer, homeopatski lek Capsicum frutescens 30CH je u randomizovanoj studiji PubMed 30736083 smanjio intenzitet valunga za 47% u roku od četiri nedelje.

Žena sa naočarima pažljivo gleda bočicu homeopatskog preparata

5. Da li vam se javljaju i žene u postmenopauzi i sa kojim tegobama?

Odgovor:

Da, i to sve češće. U postmenopauzi su prisutni simptomi poput suvoće sluzokože, bolova u zglobovima, problema sa snom, ali i osećaja praznine ili gubitka svrhe. Smanjena seksualna želja (kao i kod menopauze) je takođe veoma česta tema o kojoj žene teško govore, ali im značajno narušava kvalitet života.

Homeopatija tada deluje ne samo fizički, već i emocionalno – pomaže ženama da izgrade novi odnos prema sebi i toj fazi života.

6. Šta biste rekli ženama koje su skeptične prema homeopatiji?

Odgovor:

Skepticizam je prirodan, posebno ako neko nije imao priliku da se upozna sa principima klasične homeopatije. Moj savet je: informišite se, razgovarajte sa homeopatom, dajte šansu. Mnoge žene mi kažu da su došle „iz radoznalosti“, a ostale jer su osetile stvarnu promenu u svom telu i emocijama.

7. Možete li podeliti neki primer iz prakse koji vam je posebno drag?

Odgovor:

Jedna klijentkinja u kasnoj perimenopauzi imala je jake valunge, panične napade i izraženu nesigurnost. Nakon detaljnog razgovora i odabira leka koji odgovara njenoj slici, već za mesec dana se stanje stabilizovalo. Danas kaže da se „pronašla“ i oseća sigurnije u sebi nego ikad ranije. Takvi momenti su snaga homeopatije.

Imate pitanja o homeopatiji i menopauzi? Postavite ih anonimno u rubrici Pitajte stručnjaka.